Wolfgangsee a Sankt Gilgen a okolí z Zwölfehornu
SOLNÁ KOMORA, německy Salzkammergut, je oblast ve střední části Rakouska, východně od Salcburku, na rozhraní Horního Rakouska, Salcburska a Štýrska. Název vychází z toho, že se zde těžila sůl a region spadal přímo pod správu, tzv. komoru, řízenou panovníkem Habsburské monarchie. Krajinu Solné komory tvoří vápencové horské masivy, které jsou součástí Severních vápencových Alp, okolo 40 jezer ledovcového původu, pastviny a lesy. Region leží v horním povodí řeky Traun, jeho součástí jsou horské skupiny: Hory Solné komory, Dachstein, Totes Gebirge a menší pohoří Höllengebirge. Největšími jezery v oblasti je třetí největší rakouské jezero Attersee (46 km²), dále Traunsee (24 km²), Mondsee (13,8 km²), Wolfgangsee (12,8 km²) a Halštatské jezero (8,6 km²). K hlavním obcím a centrům turistického ruchu náleží lázeňské město Bad Ischl, Gmunden, Sankt Wolfgang, Bad Goisern nebo Bad Aussee. HORY SOLNÉ KOMORY se skládají z horských skupin: na západě leží skupina Osterhorn, nejvyššími a nejvíce známými vrcholy jsou Hoher Zinken (1 764 m), Osternhorn (1 748 m), Bleckwand (1 541 m), Zwölferhorn (1 522 m), Sparber (1502 m) a Gaisberg (1 287 m). Ve střední části leží skupina Schafberg, tj. Schafberg (1 783 m), Leonsberg (1 745 m), Schober (1 328 m) a Drachenwand (1 176 m). Na jihu se nachází nejvyšší skupina Hor Solné komory Gamsfeld. Nejvyššími horami této skupiny jsou Gamsfeld (2027 m), Braunedlkogel (1894 m), Hoher Kalmberg (1 833 m) a Rinnkogel (1822 m). Na východě leží skupina Höllengebirge, nejvyšším vrcholem je Grosser Höllkogel (1 862 m). A na severu se nachází Alpské předhůří.
TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY V HORÁCH SOLNÉ KOMORY
RETTENKOGEL
Výstup na jeden z výrazných vrcholů nad jezerem Wolfgangsee
Výhled z vrcholu na Wolfgagsee, vlevo Sparber, v pozadí Schafberg
V popředí Rettenkogel (1 780 m) a přibližně 0,5 km jižně ležící Bergwerkskogl (1 781 m) vystupují jako jedna z dominant nad východní částí jezera Wolfgangsee. Obě hory leží v jihovýchodní části Hor Solné komory, v nejvyšší horské skupině Gamsfeld (Gamsfeldgruppe). Z vrcholu je výjimečný výhled na Wolfgangsee a okolí. Na Rettenkogel vedou dvě značené turistické trasy. Jedna ze severu, druhá, častěji využívaná z jihu. Ta vede nejprve přes vrchol Bergwerkskoglu. (06/24) Fotografie
SPARBER
Výstup na jednu z dominantních hor nad jezerem Wolfgangsee
Výhled na Wolfgangsee a Schafberg z vrcholu Sparberu
Skalnatý vrcholek hory Sparber (1 502 m, prominence: 522 m) výrazně vystupuje nad východní částí jezera Wolfgangsee. Přestože v okolí má většina hor vyšší nadmořskou výšku, dva strmé skalnaté vrcholy Sparberu způsobují, že je hora jednou z hlavních horských dominant v okolí Wolfgangsee. Společně se západně ležícím Bleckwandem (1 541 m) se rozkládají v severovýchodní části skupiny Osterhorn. Jediná výstupová cesta vede z východu, nejprve do sedla (1 452 m) mezi hlavním a jižně ležícím Sparber Sügipfel (1 487 m), následně se stáčí na západ a v poslední fázi se na vrchol vystupuje z jihu. (05/24)
RINNKOGEL
Výstup na jednu z hlavních hor skupiny Gamsfeld
Wolfgangsee, zprava Sparber a Bleckwand, v pozadí Schafberg z vrcholu Rinnkogelu
Rinnkogel náleží se svou výškou 1 822 metrů, prominencí 577 metrů a vrcholovou částí hory ve tvaru pyramidy k nejvyšším a nejvýraznějším horám pohoří Salzkammergut-Berge (Hory Solné komory). Rinnkogel leží ve střední části skupiny Gamsfeld, východně od zvlněné náhorní plošiny Postalm, přibližně 6 kilometrů jihovýchodně od jezera Wolfgangsee. Z vrcholu je výhled na Wolfgangsee i Dachstein. Jediná výstupová trasa vede ze západu, z Postalmu, na hranici lesa se stáčí jižně a v poslední, vrcholové části, vede po západním hřebenu. (06/24)
FILBLING
Výstup na horu s výhledem na Fuschlsee
Fuschlsee, obec Fuschl am See a Schober z vrcholového hřebene Filblingu
Filbling (1 307 m) je jeden z nižších vrcholů Hor Solné komory. Nachází se v západní části pohoří, jižně nad jezerem Fuschlsee. Z jihovýchodního hřebene hory je pěkný výhled na jezero, obec Fuschl am See a okolí. Na vrchol vedou tři výstupové stezky, nejkratší vychází od obce Brunn. (03/24)
SCHMITTENSTEIN
Výstup na vrchol hory v západní části skupiny Osterhorn
Výhled z trasy na Hoher Göll a Berchtesgadenské Alpy
Schmittenstein (1 695 m, prominence: 445 m) je jeden z výraznějších vrcholů v západní části skupiny Osterhorn. Vystupuje nad údolím řeky Salzach v blízkosti Halleinu. Z vrcholu je výhled na Berchtesgadenské Alpy, Dachstein a většinu Hor Solné komory. Obvyklá výstupová trasa vede z parkoviště Zillreith přes Halleinerhütte a vrchol Schlenken (1 648 m), kde je rovněž pěkný výhled. Dále pak po hřebeni až na vrchol Schmittensteinu. Zpět se lze vrátit přes Schlenkenalm. Fotografie
KATERGEBIRGE
Hřebenová trasa přes hlavní vrcholy menšího pohoří
Výhled z trasy na jezero Wolfgangsee a vpravo Schafberg
Katergebirge je menší pohoří ve skupině Gamsfeld, v Horách Solné komory. Leží na východě až jihovýchodě Hor Solné komory, jihozápadně nad lázeňským městem Bad Ischl. Nejvyšším vrcholem Katergebirge je Rosskopf (1 657 m). Pohoří se rozkládá od západu až jihozápadu směrem na východ. Přes všechny hlavní vrcholy: Katrin (1 542 m), Elferkogel (1 601 m), Hainzen (1 638 m) a Rosskopf (1 658 m) vede turistická trasa. (10/23) Fotografie.
HOLZECK – KÖNIGSBERGER HORN
Přechod horského hřebene ve skupině Osterhorn
Výhled z vrcholu Königsberger Hornu do údolí na obec a jezero Hintersee
Východně nad údolím Lammertal a obcí Lämmerbach vystupuje trojice hor propojená horským hřebenem. Jedná se z jihu o Holzeck (1 603 m), Hochtron (1 571 m) a Königsberger Horn (1 620 m). Hory jsou přístupné buď z jihu, z údolí Lammertal přes Genneralm nebo ze severu přes Königsbergalm a dále po místy neznačené cestě do Hintersee nebo po delších značených trasách do Abersee k jezeru Wolfgangsee. Každý vrchol nabízí specifické výhledy, především do údolí na jezero Hintersse, na část Wolfgangsee i na Dachstein. (10/24)
PITSCHERBERG
Výstup na vrchol ve skupině Osterhorn
Výhled z vrcholu směrem k Wolfgangsee
Pitscherberg nebo Grosser Pitscherberg (1 720 m) je hora v jižní části Hor Solné komory, ve skupině Osterhorn. Nachází se východně od dvojice vrcholů Hoher Zinken (1 764 m) – Osterhorn (1 746 m) a jihozápadně od Wieslerhornu (1 603 m). Pitscherberg z jižní strany pozvolna vystupuje z náhorní plošiny Postalm. Ze severní strany, směrem k Wolfgangsee, jsou svahy hory naopak strmé a skalnaté. Na vrchol vedou dvě značené turistické trasy, jedna ze severozápadu, druhá z jihovýchodu. (10/24) Foto
REGENSPITZ – GRUBERHORN – GENNERHORN
Výstup na tři vrcholy ve skupině Osterhorn
Výhled z vrcholu Gennerhornu, vlevo Gruberhorn, ve středu Regenspitz, v pozadí Untersberg
Regenspitz (1 675 m), Gruberhorn (1 732 m) a Gennerhorn (1 734 m) tvoří trojici hor, jejichž vrcholy jsou mezi sebou vzdálené jeden kilometr a méně. Tvoří tak výrazný krajinný prvek ve skupině Osterhorn, respektive v Horách Solné komory. Nachází se jižně od jezera a obce Hintersee. Ze severní strany, v případě Regenspitzu ze severovýchodní strany, mají hory poměrně strmé skalní stěny místy s výraznými vodorovnými vápencovými pásy. Z Gruberhornu pak jižně vychází horský hřeben, který pokračuje dále přes vrchol Hohe First (1 718 m). Z vrcholů hor lze vidět většinu Hor Solné komory, Dachstein, Gosaukamm, pohoří Tennen i Berchtesgadenské Alpy. Trasu lze nejlépe absolvovat buď z obce Lämmerbach nebo Hintersee.(10/24) Fotografie
WIESERHÖRNDL
Výstup na vrchol ve skupině Osterhorn
Výhled z vrcholu do údolí k Faistenau a na Alpské předhůří
Wieserhörndl (1 567 m) je jeden z vrcholů ve skupině Osterhorn, na západě Hor Solné komory. Leží jihozápadně od jezera Hintersee, kde je také výchozí místo trasy. Ta vede přes Grünaualm, dále na vrchol Spielberg (1 428 m) a pak na Wieserhörndl. Nový vrcholový kříž je z roku 2020. Výhled z hory zahrnuje většinu Hor Solné komory, Dachstein, Tennen, Berchtesgadenské Alpy i údolí řeky Salzach s částí Salcburku. (05/24)
HOHER ZINKEN-OSTERHORN
Výstup na dva vrcholy ve skupině Osterhorn
Výhled na Wolfgangsee, Schafberg a Sankt Wolfgang z vrcholu Osterhornu
Osterhorn je s výškou 1 746 m třetí nejvyšší horou stejnojmenné horské skupiny Osterhorn, která tvoří jihozápadní část Hor Solné komory. Přibližně kilometr jihozápadně od vrcholu Osterhornu leží druhá nejvyšší hora skupiny Hoher Zinken (1 764 m). Osterhorn má skalnatý, ze západu dobře přístupný vrchol. Zaoblený vrchol hory Hoher Zinken leží na západě, směrem k východu se mírně snižuje.
Vpravo vzadu výhled na Dachstein, vlevo v pozadí na Gamsfeld z trasy na Osterhorn
Z obou hor je výhled na celé pohoří Hor Solné komory, dále na Dachstein, pohoří Tennen, Berchtesgadenské Alpy a severovýchodně ležící jezero Wolfgangsee. Oba vrcholy jsou propojeny stezkou. Nejkratší výstupová cesta vede z obce Lämmerbach, nejprve na Hoher Zinken a pak na Osterhorn. (05/23) Fotografie.
HOHER KALMBERG
Výstup na hlavní vrchol nad městem Bad Goisern
Výhled z vrcholu na Dachstein (vlevo) a Gosaukamm (vpravo)
Hoher Kalmberg leží v jihovýchodním výběžku Hor Solné komory, necelých sedm kilometrů východně až jihovýchodně od nejvyšší hory Hor Solné komory Gamsfeldu. Je tedy součástí horské skupiny Gamsfeld. Hoher Kalmberg tvoří s výškou 1 833 metrů dominantní vrchol nad městem Bad Goisern. Kilometr jihovýchodně se nachází nižší vrchol Kleiner Kalmberg (1 827 m). Hlavní hřeben horského masivu se pak táhne dále jihovýchodním směrem přes vrcholy: Brenntenkogel (1 640 m), Zwölferkogel (1 634 m) a Löckerkogel (1 597 m) a spadá k severní části Halštatského jezera.
Výhled na severozápad, na Hory Solné komory, ve středu Rinnkogel
Nejkratší výstupová trasa vede z parkoviště nad městem Bad Goisern. Trasa prochází kolem horské chaty Goiserer Hütte postavené na počátku třicátých let 20. století a rekonstruované v roce 2013. Z vrcholu je skvělý výhled na masivy Gosaukamm a Dachstein. (06/23) Fotografie.
WIESLERHORN (1 603 m)
Výstup na jednu z hor ve skupině Osterhorn
Výhled z vrcholu na Wolfgangsee a Schafberg
Wieslerhorn (1 603 m) je hora v západní až severozápadní části skupiny Osterhorn. Při výhledu od jezera Wolfgangsee vystupuje západně od více známých vrcholů Sparber (1 502 m) a Bleckwand (1 541 m). Vrchol Wislerhornu je snadno dostupný z náhorní plošiny Postalm. Náročnější a delší trasa vede přímo od Wolfgangsee. (10/23) Foto.
BRENNERIN
Výstup na hlavní vrchol západní části pohoří Höllengebirge
Vrchol Brennerinu a výhled na Atterské jezero a Alpské předhůří
Brennerin je s výškou 1 602 metrů jeden z nejvyšších vrcholů západní části pohoří Höllengebirge. Tato část se rozkládá ve směru jihozápad-severovýchod a jako dominanta vystupuje nad Atterským jezerem. Nenápadný vrchol je nejvyšším bodem tohoto horského masivu, který vystupuje nad jižní polovinou jezera Attersee. Na vrchol Brennerinu vede několik výstupových tras z obce Weissbach am Atersee a Steinbach am Attersee. (10/23) Foto.
BRUNNKOGEL, HÖLLEGEBIRGE
Výstup na vrchol v severní části Höllengebirge
Výhled z vrcholu na Attersee
Brunnkogel (1 708 m, prominence: 338 m) je hora na severovýchodní hranici Hor Solné komory, v horské skupině Höllengebirge. Z vrcholu je výhled na řadu okolních pohoří, včetně Dachsteinu. Západním směrem je výhled na jezero Attersee, východním na Traunsee. 14 metrů vysoký vrcholový kříž je z roku 2013. Na vrchol Brunnkogelu směřuje několik turistických tras, standardní vychází ze severu, od lesního jezírka Taferlklaussee. Západně si lze trasu prodloužit a dojít k horské chatě Hochleckenhaus. (10/24)
SCHAFBERG
Výstup na horu Schafberg ze Sankt Gilgenu
Z poslední části trasy na vrchol Schafbergu; Wolfgangsee, ve střední části Zwölferhorn (1 521 m), vpravo St. Gilgen
Schafberg je jedna z dominantních hor Solné komory. S nadmořskou výškou 1 783 metrů je nejvyšším vrcholem stejnojmenné horské skupiny Schafberg. Nachází se ve středo-severní části Hor Solné komory, mezi třemi jezery: Mondsee na severozápadě, Attersee na severovýchodě a Wolfgangsee na jihu. Vrchol hory leží na severu spolkové země Salcbursko, celý horský masiv zasahuje i na jih Horního Rakouska. Umístění hory v severní části Severních vápencových Alp nad Alpským předhůřím činí ze Schafbergu oblíbený turistický cíl. Pod vrchol vede ozubnicová železnice Schafbergbahn.
Vrchol Schafbergu (1 781 m), vpravo jezero Mondsee
Na východ od hlavního vrcholu leží vedlejší vrchol Spinnerin (1 725 m). Jihovýchodně pod Spinnerinem se nachází Törlspitz (1 589 m). Severně část hory pod hlavním vrcholem tvoří kolmá skalní stěna s délkou více než 300 metrů. Na východě má skalní stěna výšku okolo 200 metrů. Dále na jihovýchod vystupují dva další výraznější vrcholy: Vormauerstein (1 450 m) a Sommeraustein (1 275 m). Na úpatí Schafbergu se také nachází několik menších jezer. Od západu jsou to: Krotensee, Mittersee, Mönichsee a Schwarzensee.
Výhled na jezero Mondsee ze severní výstupové stezky
Geologicky tvoří Schafberg především druhohorní dolomity a vápence z období triasu a jury (210 až 135 miliónů let). Základ a hlavní masu Schafbergu tvoří dolomit, který dosahuje mocnosti až 1 500 metrů. Z dolomitu pak vystupuje až 300 metrů silná vrstva deskového vápence. Vápencovou vrstvu tvoří několik druhů vápence z různých období. V horském masivu Schafbergu se také nachází čtyři jeskyně.
Stezka Schafbergsteig 20
Od břehů velkých jezer až do nadmořské výšky 1 400 metrů rostou smíšené lesy, které tvoří především smrky, buky a jedle. Nejvíce jsou zastoupené smrky. Pro každou nadmořskou výšku je charakteristická určitá vegetace. Ve vysokohorské oblasti na alpských pastvinách jsou pro Schafberg typické růže měkká a růže šípková. Na jižních svazích mezi travinami roste například česnek hadí a vzácná štýrská růže. V exponované severní vrcholové části Schafbergu rostou ostřice pevná, dryádka osmiplátečná, kopyšník tmavý nebo pochybek nízký. (06/20, 07/20, 08/22) Fotografie.
GROSSER HÖLLKOGEL
Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Höllengebirge
Výhled z okružní trasy na jezero Traunsee, Traunstein a Alpské předhůří
Grosser Höllkogel je s výškou 1 862 metrů nejvyšší hora pohoří Höllengebirge, které se rozkládá v severozápadní části Hor Solné Komory. Nachází se mezi jižní částí jezera Attersee a údolím řeky Traun. Velkou část silně zkrasovělého pohoří tvoří zvlněná náhorní plošina, ze které vystupují nejvyšší horské vrcholy. Na plošině rostou rozsáhlé porosty borovice kleč, lesy se vyskytují pouze na úbočí hor, které spadají do údolí. Geologicky je pohoří tvořeno wettersteinským vápencem. Přibližně jeden kilometr jižně pod vrcholem Grosser Höllkogelu se nachází horská chata Rieder Hütte. Další dvě horské chaty se nachází pod vrcholem Feuerkogelu (1 592 m), kde je výchozí místo trasy. (09/23)
SCHOBER
Výstup na horu v centru Hor Solné komory
Výhled z vrcholu na východ, na Mondsee, Drachenwand (1 176 m), Schafberg (1 783 m), v pozadí Höllengebirge i Traunstein
Schober je hora ve střední části Hor Solné komory, v horské skupině Schafberg. Leží severně až severovýchodně od jezera Fuschlsee a obce Fuschl am See, mezi dalšími dvěma jezery: jihozápadně od Mondsee a severozápadně od Wolfgangsee. Schober má nadmořskou výšku 1 328 metrů a prominenci 568 metrů. Z vrcholu je výhled na sedm horských skupin: Alpské předhůří, Hornorakouské předhůří, Totes Gebirge, Dachstein, Tennen, Berchtesgadenské Alpy a Chiemgauské Alpy a pět okolních jezer: Fuschlsee, Mondsee, Attersee, Wolfgangsee a Irsee. Na horu se vystupuje ze severozápadu nebo z jihu a trasu lze jít jako okruh přes další vrchol Frauenkopf (1 304 m). Přístup k trasám je ze severozápadu, od zříceniny hradu Wartenfels. (10/22)
SCHOBERSTEIN
Výstup na vrchol nad jezerem Atersee
Výhled na Atterské jezero
Grosser Schoberstein (1 037 m) je jeden z vrcholků západního hřebene pohoří Höllengebirge. Hřeben vystupuje jihovýchodně nad jezerem Attersee. Nejvyššími vrcholy tohoto hřebene jsou Brennerin (1 605 m) a Salzberg (1 607 m). Höllengebirge tvoří východní část Hor Solné komory. Grosser Schoberstein je známý svým pěkným výhledem na Atterské jezero, třetí největší jezero v Rakousku. Standardní výstupová cesta začíná u obce Weissbach am Attersee. (04/22) Fotografie.
GAMSFELD
Výstup na nejvyšší vrchol Hor Solné komory Gamsfeld
Výhled směrem na Schafberg a Wolfgangsee (v pozadí)
Gamsfeld je s nadmořskou výškou 2 027 metrů nejvyšší horou Hor Solné komory. Gamsfeld leží v jižní části pohoří, 3,5 kilometru severně od obce Russbach am Pass Gschütt. Nachází se něco přes 10 kilometrů jižně od jezera Wolfgangsee a přibližně stejnou vzdálenost severozápadně od Halštatského jezera.
Výhled z vrcholu na Dachstein a Gosaukamm
Na vrchol hory vedou z Russbachu dvě turistické značené trasy, obě mají délku přes 6 kilometrů. Severozápadní je o něco delší. Vede po pravé straně údolí Rinnbachtal a přes horské pastviny Rinnbergalm a Angerkaralm a dále stoupá ledovcovým kotlem Angerkar. K vrcholu se vystupuje směrem z východu. Severovýchodní trasu tvoří zpevněná cestou vedoucí k místním horským chatám. K vrcholu se pak vystupuje ze severu. (06/21)
BRAUNEDLKOGEL
Výstup na Braunedlkogel v jižní části Solné komory
Výhled na Hoher Dachstein, vpravo Gosaukamm a vlevo vrchol Gamsfeldu
Braunedlkogel, zkráceně také Braunedl, náleží s nadmořskou výškou 1 894 metrů mezi vyšší vrcholy Hor Solné komory. Nachází se na jihu pohoří, v horské skupině Gamsfeld. Od nejvyšší hory Hor Solné komory Gamsfeldu leží 3 kilometry severozápadně. Braunedl se nachází na náhorní plošině Postalm, která je dostupná po zpoplatněné silnice z obce Strobl, od jezera Wolfgangsee.
Výhled z vrcholu na náhorní plošinu Postalm a v pozadí na hory Bleckwand, Sparber, Schafberg a jezero Wolfgangsee
Na vrchol vedou dvě značené turistické trasy: 879 ze severovýchodu od horské chaty Rettenegghütte a o něco delší 878 ze severozápadu. Výstup lze tedy jít jako okruh. Výchozím místem může být buď Rettenegghütte (1 211 m) nebo blízké rozcestí, případně obec Postalm (1 100 m). Z vrcholu hory je skvělý výhled na Hoher Dachstein a skalní hřeben Gosaukamm, na jednu z dominant Hor Solné komory Schafberg a jezero Wolfgangsee, na pohoří Tennen a vzdálené vrcholky Vysokých Taur a na okolní náhorní plošinu Postalm. (07/21) Fotografie.
ZWÖLFEHORN
Vrchol a trasa v okolí hory Zwölfehorn (1 522 m)
Pohled na Sankt Gilgen, jezero Wolfgangsee a Schafberg, v pozadí jezero Mondsee
Turistická trasa začíná u výstupu z lanovky ze Sankt Gilgenu v nadmořské výšce 1 480 m. Odtud je to pár desítek metrů na vrchol Zwölfehornu. Dále vede trasa po jihozápadním hřebenu Zwölfhornu až na vrchol Pilsteinhöhe (1 478 m). Odtud se sestupuje severně a východním směrem se vrací k výchozímu bodu u lanovky. Dále se pokračuje západně k vrcholu Elferstein (1 376 m) a následně se severně sestupuje do Sankt Gilgenu (545 m).
Trasa vedoucí z Zwölfehornu na Pilstein,výhled na jihozápad, na pohoří Tennegebrige a Berchtasgadenské Alpy
Z vrcholů Zwölfehornu, Pilsteinu a okolí jsou skvělé výhledy na krajinu Solné komory. Je možné vidět jezero Wolfgangsee a jeho jihovýchodní část Abersee, jezero Mondsee i jezero Fuschlsee. Nad Wolfgangsee vystupuje nejvyšší hora v okolí Schafberg (1 782 m). Jižně vystupují za horami Solné komory zasněžené vrcholky hor pohoří Tennen, jihozápadně Berchtesgadenských Alp a jihovýchodně Dachsteinu. (06/19) Další foto.
LEONSBERG
Výstup na jednu z hor v centrální části Solné komory nad městem Bad Ischl
Výhled na Schfaberg z vrcholu Leonbergu
Leonsberg je s nadmořskou výškou 1 745 metrů jedním z nejvyšších vrcholů v okolí města Bad Ischl a společně s horou Schafberg tvoří významný orientační bod celé střední části Solné komory. Leonsberg se také společně se Schafbergem nachází uprostřed mezi největšími jezery Solné komory: Attersee, Mondsee, Wolfgangsee a Traunsee. Výchozím místem výstupu je lesní cesta severně od obce Russbach u obce Strobl (630 m). Krátký úsek se jde po značené cestě č. 811 a následně pokračuje po stezce č. 813. Následuje prudké stoupání lesem po k horské pastvině Stücklalm (1 060 m). Pak následuje další výstup lesem až na pastviny Grubenalm a Leonsbergalm (1 380 m). Odtud vede stezka v serpentinách kosodřevinou až na vrchol hory. (06/21)