logo

.


GUATEMALA  Guatemala / República de Guatemala


Základní informace

Rozloha: 108 889 km2
Počet obyvatel: 15 460 700 (2017)
Hustota obyvatel: 142/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 59,5% mestici, 9% Kicheové, 8,5% Kachiquelové, 8% Mamové, 6,5% Kekchiové, 8,5% ostatní Mayové
Náboženství: římští katolíci, protestanté,
Politický systém: prezident a vláda, jednokomorový parlament - 158 členů
Hlavní město: Ciudad de Guatemala (1 100 000)
Největší města: Mixco (473 000), Villa Nueva (407 000)

TOP MÍSTA 

1. ANTIGUA

Antigua Guatemala 560commons.wikimedia.org/wiki/File:Antigua,_Guatemala.jpg

                Antigua je město v jihozápadní části Guatemaly. Dříve byla Antigua významným centrem v oblasti a hlavním městem Guatemalského království, ke konci 18. století měla 60 000 obyvatel (dnes má 35 000 obyvatel). V roce 1773 však velkou část města zničilo zemětřesení a většina obyvatel odešla do nového hlavního města Ciudad de Guatemala. I přesto se v Antigue dochovala řada původních staveb, zejména z období španělského baroka. Známé jsou také zříceniny několika kostelů z koloniálního období. Město je zapsané v seznamu Světového dědictví UNESCO.

 

2. LAGO DE ATITLAN

Atitlan 560flickr.com/photos/fran001/3747182120

                Jezero Atitlán leží v pohoří Sierra Madre de Chiapas, v západní části Guatemaly. Nachází se v nadmořské výšce 1 560 m, má plochu 130 km2 a největší hloubku 340 m. Je vulkanického původu. Na jižní straně jezera leží tři vulkány: San Pedro (3 020 m), Tolimán (3 158 m) a Atitlán (3 535 m). Podél jezera je rozmístěna řada menších měst a vesnic ovlivněných mayskou kulturou, které jsou velmi oblíbeným turistickým cílem, např. Santiago de Atitlan, Santa Catarina, San Juan la Laguna a další.

 

3. TIKAL

Tikal 2 560flickr.com/photos/duende_maya/2674776552

                Tikal je významné archeologické naleziště a pozůstatky starověkého města mayské civilizace. Leží na severovýchodě Guatemaly, v oblasti pokryté tropickými deštnými pralesy. Tikal je považován za jedno z největších archeologických nalezišť, respektive městských center předkolumbovské doby. Nachází se zde pyramidy, paláce, budovy, nádvoří a další stavby, celkem na ploše 20 km2. Stavby jsou datovány do období 250 až 900 našeho letopočtu. Čtvrtý tikalský chrámový komplex je nejvyšší stavbou Staré Ameriky.

 

4. TAJUMULCO, SANTA MARIA A QUETZALTENANGO

Quetzaltenango 560flickr.com/photos/harrydiaz/8506953475

                Tajumulco je vulkán v západní části Guatemaly, v blízkosti hranic s Mexikem. S výškou 4 220 m je nejvyšší horou Guatemaly a Střední Ameriky. Výstup na vrchol je možný, nejlépe ho lze zajistit ze 75 km vzdáleného, druhého největšího guatemalského města Quetzaltenango. Santa Maria (3 772 m) je aktivní vulkán v blízkosti města Quetzaltenango, čtvrtá nejvyšší guatemalská hora. Quetzaltenango je jedním z hlavních kulturních center Guatemaly a oblíbená turistická destinace. Ve městě působí řada hudebních skupin, uměleckých souborů či sdružení, je také cílem pro studenty španělštiny.

 

5. MONTERRICO

Monterrico Guatemala 560flickr.com/photos/danielpanhorst/9394693744

                Obec Monterrico leží na pobřeží Tichého oceánu, v jihozápadní části země, v departementu Santa Rosa. Monterrico je známé pro své pláže s černým pískem vulkanického původu. Je jedním z hlavních letovisek pro hlavní město Ciudad de Guatemala. Od srpna do listopadu jsou zdejší pláže také oblíbeným místem pro mořské želvy.

 

Zdroje: Eltringham, P., McNeil, J., Read, J., Stewart, I.: Střední Amerika. Rough Guide 2004., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Guatemala má tropické podnebí, jsou však velké rozdíly mezi nížinnými a horskými oblastmi. Průměrná roční teplota v nížinách je 26°C, průměrná teplota v horských oblastech nad 1 800 metrů je 10 až 15°C. Nejvíce srážek spadne v nížinách na pobřeží Karibského moře a na návětrných svazích hor (až 3 500 mm ročně). Centrální vysočina a pobřeží Pacifiku mají roční srážky 1 000 až 2 000 mm, s obdobím sucha.

                Průměrné letní teploty (červenec až září) v hlavním městě Ciudad de Guatemala jsou 21°C, průměrné zimní jsou 19°C. Obvyklé denní teploty jsou 22 až 28°C, obvyklé noční 12 až 17°C. Období sucha je v „zimě“, od prosince do dubna. Průměrné letní teploty v Puerto Barrios ležícím na východě země na pobřeží Karibského moře jsou 28 až 29°C, průměrné zimní jsou 24 až 25°C. Srážky se zde vyskytují po celý rok, roční hodnota je 3 370 mm.

Ciudad de Guatemala - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Puerto Barrios - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY A DEPARTEMENTY

                Guatemala se administrativně skládá z 22 departementů. Z fyzicko-geografického a turistického hlediska se rozlišuje 6 hlavních regionů: Pobřeží Pacifiku, Západní Kordillera, Centrální Kordillera, Východní Guatemala, Karibské pobřeží a Severní nížiny.

Turismus, travelguatemala.net (en, es)

Region, departement

Pobřeží Pacifiku

Escuintla, Retalhuleu, Santa Rosa, Suchitepéquez

Západní Kordillera

Huehuetenango, Quetzaltenango, Quiché, San Marcos, Sololá, Totonicapán

Centrální Kordillera

Baja Verapaz, Guatemala, Chimaltenango, El Progreso, Sacatepéquez

Východní Guatemala

Chiquimula, Jalapa, Jutiapa, Zacapa

Karibské pobřeží

Izabal

Severní nížiny

Alta Verapaz, Petén

Guatemala regiony 1  kopie

Zdroje: Eltringham, P. a kol.: Střední Amerika. Rough Guides, 2005., Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost.

Doklady. Cestovní pas ČR s minimální platností 6 měsíců.

Měna. Quetzal, GTQ. 1 guatemalský quetzal = 3,1 Kč (2019), aktuální kurz.

Časové pásmo. UTC-6 (tj. o 7 hodin méně než středoevropský čas)

Bezpečnost. V Guatemale se v poslední době značně zhoršila bezpečnostní situace, často dochází k únosům, napadení a okradení cizinců. Doporučuje se cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, nocovat pouze v hotelu, nenechávat osobní věci bez dozoru. Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nevhodné fotografovat. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Hlavní, centrální část území Guatemaly tvoří horský systém Středoamerických Kordiller. Ten se zde dělí na dvě pásma. Severní část dosahuje nejvyšší výšky v pohoří Altos Cuchumatanes (3 993 m). Jižní část, Sierra Madre, tvoří pásmo 37 vulkánů (z toho tři aktivní). Zde také leží nejvyšší guatemalská hora a nejvyšší hora Střední Ameriky Volcán de Tajumulco, 4 211 m. Celá oblast je tektonicky neklidná, s částečnými zemětřeseními a sopečnou činností. Směrem k pobřeží Tichého oceánu hory příkře spadají a vytváří nížinu o největší šířce 60 km. Na opačné straně země, severní pás Kordiller v pohoří Sierra de las Minas (3 139) postupně klesá do nížiny řeky Motagua, která ústí do Karibského moře. Severovýchod země tvoří Peténská nížina náležící k vápencové tabuli poloostrova Yucatán.

                Zalesněna je asi třetina země. V severní nížině rostou tropické deštné lesy, na západním pobřeží Pacifiku vlhké lesy, na východě jsou tropické suché lesy. Ve vyšších nadmořských výškách rostou horské lesy a smíšené lesy (duby, borovice). Na závětrných stranách hor jsou savany.

Guatemala fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 321.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Guatemala má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Národní parky 

                V Guatemale se nachází 20 národních a řada dalších chráněných území. Nejznámějším guatemalským národním parkem je Tikal.

Seznam národních parků, Wikipedia (en, cs)

Seznam chráněných území, Protectedplanet.net (en)

Top národní parky, Tripsavvy.com (en)

Odkazy

Britannica, Guatemala (en)

CIA World Factbook, Guatemala (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Guatemala (cs)

Wikipedie, Guatemala (cs)

Dokumenty

Atitlán (ČT, 2008)

El Quiché (ČT, 2009)

Guatemala (ČT, 2004)

Guatemala (ČT, Objektiv, 2009 až 2018)

Sacatepequez (ČT, 2008)

end faq

Share