logo

.


SAMOA  Samoa


Základní informace

Rozloha: 2 831 km2
Počet obyvatel: 201 300 (2018)
Hustota obyvatel: 71/km2
Úřední jazyk: samojština, angličtina
Obyvatelstvo: 92,5% Samoané, 7% míšenci (Samoanů a Evropanů), 0,5% Evropané
Náboženství: 57% protestanté, 19% katolíci
Politický systém: náčelník, vláda, jednokomorový parlament (Fono) - 49 členů
Hlavní město: Apia (37 000)

Ostrovy: Savai'i (1 694 km2), Upolu (1 125 km2)

TOP MÍSTA

1. UPOLU

Upoluflickr.com/photos/124411658@N06/28727931284

                Upolu je menší ze dvou hlavních ostrovů Samoy. Má rozlohu 1 125 km2 a žije zde 145 tisíc obyvatel, což je více než 70% všech obyvatel státu Samoa. Na severním pobřeží ostrova zde také leží hlavní město Samoy Apia. Většina návštěvníků Upolu míří na jižní pobřeží ostrova, kde se nachází pláže s oslnivě bílým pískem a pobřežní laguny s korálovými útesy. Ale je možné se i vydat po turistických stekách do tropického deštného lesa, navštívit drsné skalnaté pobřeží vytvořené ztuhlou lávou nebo navštívit vodopády na řece Mulivaifatola.

 

2. SAVAI’I

Upolu 2 - 2vflickr.com/photos/nz_jsa/3671349676

                Větší z ostrovů Savai’i je známý především více než stovkou sopečných kuželů. Celou střední část ostrova zaujímá hornatina, která dosahuje nejvyšší výšky vrcholem hory Silisili (1 858 m). Vedle vulkánů je ostrov známý tropickými deštnými lesy s bujnou vegetací, úrodnými plantážemi, skalnatým pobřežím s písečnými plážemi lemovanými kokosovými palmami, vodopády, zatopenými závrty a korálovými útesy při pobřeží. Savai‘i je také méně osídlen, žije zde okolo 45 tisíc obyvatel.

 

Zdroje: Kolektiv aut.: South Pacific. Lonely Planet 2012, 614 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ

                Samoa má tropické monzunové podnebí, případně podnebí tropického deštného lesa. Teploty jsou po celý rok vyrovnané, průměrné teploty dosahují 26 až 27°C. Rozlišují se dvě sezónní období: období dešťů trvá od prosince do března, suché období je od května do září. Přesto je srážek dostatek po celý rok a roční úhrn se blíží 3 000 mm. Období tajfunů je od prosince do března, ale bouře nebývají časté.

Apia - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

 

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org

OSTROVY

                Samoa, dříve oficiálně nazývaná Západní Samoa, je stát ve středo-jižní části Tichého oceánu. Tvoří západní část souostroví Samoa a leží v západní části Polynésie. Samou tvoří dva hlavní ostrovy: Samai’i (1 694 km2) a Upolu (1 125 km2) a 8 malých ostrovů, která mají dohromady rozlohu 12 km2.

Turismus, samoa.travel (en)

Samoa 2

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. Od roku 2015 občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt do 90 dnů na Samoi víza. Bezvízový režim se vztahuje na krátkodobý pobyt za účelem turistiky, během pobytu není možno na Samoi pracovat.

                Doklady. Cestovní doklad platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země.

                Měna. Tala, WST. 1 tala = 8,50 Kč, aktuální kurz.

                Časové pásmo. UTC+13, letní čas UTC+14

                Praktické informace. Volací kód země je 685. Na Samoe se používá metrický systém. Napětí je 240V, 50Hz.

                Bezpečnost. Samoa se nachází v oblasti se zvýšenou seismickou aktivitou a v zemi se vyskytují zemětřesení. Během sezóny dešťů se mohou vyskytnout na území Samoa i velmi silné větry. Samoa je považována za zemi s nízkou úrovní kriminality, přesto se však doporučuje uzamykat dveře a nenechávat osobní věci bez dozoru.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Savai’i je pátým největším ostrovem Polynésie. Ostrov tvoří největší štítový vulkán v oblasti Jižního Pacifiku. Savai‘i má největší délku 70 km a největší šířku 38 km. Ve střední části je hornatý a porostlý tropickým deštným lesem. Nejvyšším vrcholem je Mt. Silisili (1 858 m). Ostrov je vulkanicky aktivní. Nachází se zde okolo stovky vulkanických kráterů. Poslední rozsáhlejší erupce proběhly v letech 1905 až 1911, kdy láva vulkánu Mt. Matavanu zasáhla severní část ostrova. Upolu je od Savai’i vzdálený 17 km. Ostrov má více protáhlý tvar s největší délkou 75 km a největší šířkou 22 km. Ve střední části Upolu se nachází vulkanická hornatina. Nejvyšší vrchol Mt. Fito má 1 113 m.

                Na ostrovech rostou tropické deštné lesy, v místech, kde byly vykáceny, rostou převážně kapradiny a keře, na pobřeží rostou kokosové palmy a chlebovníky. Pěstují se banánovníky, kakaovníky, tabák a cukrová třtina.

Polynesia  2v

Mapa Polynésie, Fyzická mapa ostrovů

Odkazy

Britannica, Samoa (en)

CIA World Factbook, Samoa (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Samoa (cs)

Wikipedie, Samoa (cs)

Dokumenty

Samoa (ČT, 2020)

end faq

Share