logo

.


TONGA   Tonga


Základní informace

Rozloha: 747 km2
Počet obyvatel: 106 400 (2018)
Hustota obyvatel: 142/km2
Úřední jazyk: tonžština, angličtina
Obyvatelstvo: 97% Tonžané, 2% míšenci
Náboženství: 65% protestanté, 16% římští katolíci
Politický systém: král, vláda, jednokomorový parlament (Fale Alea) - 26 členů
Hlavní město: Niku'alofa (24 000)

176 ostrovů na ploše 700 000 km2; hlavní ostrovy: Tongatapu (260 km2), Eua (87 km2), Vava'u (121 km2)

TOP MÍSTA

1. VAVA’U

Vavau Tonga  2vflickr.com/photos/titine/2847203734

                Vava’u je největší souostroví stejnojmenné ostrovní skupiny, která leží na severu Tongy. Vava’u tvoří hlavní ostrov a dalších 60 menších ostrovů ležících jižně od hlavního ostrova. Celková rozloha ostrovů je 138 km2. Největší šířka mezi ostrovy je přes 20 km, největší délka od severu k jihu je 25 km. Vava’u jsou korálové ostrovy. Největší nadmořská výška na souostroví je okolo 200 m v severní části největšího ostrova. Žije zde okolo 15 tisíc obyvatel. Vava’u je známé centrum jachtařů, k populárním aktivitám na souostroví náleží jízda na kajaku, plavání, rybaření, surfování nebo potápění.

 

2. EUA

Eua  4vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Eua_Island.jpg

                Eua je s rozlohou 87 km2 třetí největší ostrov Tongy. Nachází se na jihu Tongy, v ostrovní skupině Tongatapu. Leží necelých 20 km jihovýchodně od největšího ostrova Tongatapu. Eua je vyzdvižený korálový ostrov. Nejvyšší bod ostrova má 312 m. Žije zde okolo 5 tisíc obyvatel. Ostrov je známý endemicky bohatým tropickým deštným lesem, jeskyněmi, zatopenými závrty nebo krásnými výhledy ze skalnatých útesů.

 

3. VULKANICKÉ OSTROVY TONGY

Mafitu Tongaflickr.com/photos/enchufado/381963388

                Ostrovy na západě a severu Tongy jsou vulkanického původu. Ve střední skupině ostrovů Tongy Ha’apai se nachází dva největší vulkanické ostrovy Tongy: Tofua a Kao. Ostrov Tofua tvoří kráter vulkánu se strmými stěnami a nadmořskou výškou 512 m. Vrcholová část stratovulkánu Kao, který leží necelých 5 km severovýchodně, je pak s nadmořskou výškou 1 030 m nejvyšším bodem Tongy. Na vzdáleném severu pak leží turisticky nejvíce známý vulkanický ostrov Tafahi (656 m).

 

4. TONGATAPU

Tongatapu 9commons.wikimedia.org/wiki/File:Royal_Palace,_Nuku%27alofa,_Nov_18.jpg

                Tongatapu je s rozlohou 260 km2 největším ostrovem Tongy. Nachází se v jižní části Tongy, jihovýchodně od Fidži a jihozápadně od Samoy. Na Tongatapu žije okolo 75 tisíc obyvatel, což jsou více než dvě třetiny všech obyvatel Tongy. Většina obyvatel žije v hlavním městě Tongy Nuku’alofa a v okolních obcích na severním pobřeží ostrova. Nejlepší pláže na ostrově se nachází na malých ostrůvcích severovýchodně od hlavního města. K hlavním památkám na ostrově náleží Královský palác z konce 19. století ve viktoriánském stylu a archeologické naleziště kamenných staveb Mu‘a z 11 až 12. století ve východní části ostrova.

 

Zdroje: Kolektiv aut.: South Pacific. Lonely Planet 2012, 614 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ

                Tonga má tropické podnebí s průměrnými teplotami 21 až 27°C v průběhu celého roku. Na severních ostrovech jsou teploty vyšší, na jižních nižší. Rozlišuje se teplejší období od prosince do dubna a chladnější období od května do listopadu. Roční srážky jsou od 1 700 mm do 3 000 mm. Více vlhko je směrem k rovníku, tedy k severním ostrovům. Nejvlhčí měsíce jsou únor a březen. Období tropických cyklónů je od listopadu do konce dubna.

Nuku‘alofa - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org

OSTROVY

                Tonga je ostrovní stát na jihozápadě Polynésie, východně od Fidži. Skládá se ze 169 ostrovů, z nichž více než 30 je obydlených. Souostroví se rozkládá ze severu k jihu v délce 800 kilometrů. Bývá rozdělováno do tří skupin: severní skupina Vava’u, střední skupina ostrovů Ha’apai a jižní skupina Tongatapu. Největším ostrovem je Tongatapu (261 km2) ze stejnojmenné ostrovní skupiny, následují Utu Vavaˇu (96 km2) a Eua (87 km2). Tongatapu je také nejlidnatějším z ostrovů souostroví Tonga. Žije zde více než dvě třetiny všech obyvatel.

Turismus, tongaholiday.com (en)

Tonga 2v

Mapa

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. Pro krátkodobé pobyty (do 90 dnů během jakéhokoliv období 180 dnů) nepotřebují občané ČR vízum. Bezvízový styk se nevztahuje na osoby cestující za účelem výkonu výdělečné činnosti.

                Doklady. Platný cestovní pas platný po dobu minimálně 6 měsíců od vstupu do země.

                Měna. Pa’anga, TOP. 1 pa’anga = 10 Kč (2018), aktuální kurz.

                Časové pásmo. UTC+13

                Bezpečnost. Situace na souostroví je v současné době klidná (k poslednímu politicky motivovanému násilí došlo v hlavním městě Nuku’alofa v listopadu r. 2006). V období od listopadu do dubna je možný výskyt cyklónů a je zde vysoká teplota a vlhkost.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Ostrovy souostroví Tonga se rozkládají ze severu k jihu ve dvou řadách. Leží západně od Tonžského příkopu (-10 882 m). Obě řady ostrovů se liší reliéfem i geologicky. Západní řada ostrovů je vulkanického původu. Ostrovy jsou hornaté, na ostrově Kao leží nejvyšší vrchol souostroví Tonga (1 031 m). Větší počet ostrovů ležící ve východní řadě jsou především korálové ostrovy s nízkým reliéfem. Nejvyšší bod největšího ostrova Tongy Tongatapu má 65 m.

                Typickou vegetaci tvoří tropické deštné lesy, na nízkých ostrovech pak kokosové palmy a pandány.

Polynésie 2v

Mapa Oceánie

Odkazy

Britannica, Tonga (en)

CIA World Factbook, Tonga (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Tonga (cs)

Wikipedie, Tonga (cs)

end faq

Share