logo

.


KAPVERDY  Kapverdy / República de Cabo Verde


Základní informace

Rozloha: 4 033 km2
Počet obyvatel: 568 000 (2018)
Hustota obyvatel: 142/km2
Úřední jazyk: portugalština, (kapverdská kreolština)
Obyvatelstvo: 71% mulaté, 28% Afričané, 1% Evropané
Náboženství: 77% římští katolíci, 10% bez vyznání, 4% jiní křesťané, 4% protestanté, 2% muslimové
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 72 členů
Hlavní město: Praia (130 000)
Největší města: Mindelo (70 000)

TOP MÍSTA

1. PICO DO FOGO, FOGO

Pico do Fogo560commons.wikimedia.org/wiki/File:Pico_do_Fogo_volcano_in_Cape_Verde.jpg

                Pico do Fogo je vulkán na ostrově Fogo. Je nejvyšší horou Kapverd, má 2 829 m. Kráter vulkánu je 10 km dlouhý a 7 km široký. Ze západní strany obklopuje kráter pohoří Bordeira s výškou okolo 1 000 m. Na úrodné půdě kráteru se pěstuje především víno, dále jablka, meruňky, pomeranče či fíky. Ve výšce 1 700 m v kráteru se nachází vesnice Cha das Caldeiras. Výstup na vulkán je možný, zabere 3 až 4 hodiny.

 

2. CIDADE VELHA, SANTIAGO

Sao Felipe Cape Verde  2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Fort_Real_de_Sao_Felipe,_Cape_Verde.jpg

                Cidade de Velha – Staré Město leží 15 km západně od hlavního města Praia na ostrově Santiago. Je to místo původního osídlení Kapverd, které začalo přibližně před 500 lety. Vzniklo zde první z měst portugalských kolonií. V současné době se zde nachází vesnička s přibližně 1 000 obyvateli. Z památek se dochovala pevnost sv. Filipa z konce 16. st., zrestaurovaná do původní podoby v devadesátých letech minulého století. Dále se dochovaly ruiny katedrály založené roku 1556, kostel sv. Františka ze 17. st. nebo kostel Nossa Senhora do Rosário z roku 1495.

 

3. ÚDOLÍ ŘEKY RIBEIRA DO PAÚL, SANTO ANTAO

Santo Antao Cape Verde 560commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Valley_at_Paul_on_Santo_Ant%C3%A3o,_Cape_Verde.jpg

                Údolí říčky Ribeira Grande se nachází na severovýchodě druhého největšího ostrova Kapverd San Antao. Leží jihovýchodně od města Ribeira Grande. Jedná se patrně o nejzelenější oblast Kapverd. Řeka pramení pod vrcholem vulkánu Pico da Cruz (1 583 m) a protéká kaňonem obklopeným horami. Na svazích hor jsou místy terasovitá pole. Pěstuje se zde cukrová třtina, chlebovník, banány a papája. Na řece je vodopád se spádem 250 m. V oblasti jsou pěší trasy a stezky.

 

4. PLÁŽ SANTA MÓNICA, BOAVISTA

Boavista Cape Verde 560flickr.com/photos/andreatosatto/4396568962

                Pláž Santa Mónica je považovaná za nejkrásnější na Kapverdách. Leží v jihozápadní části ostrova Boavista. Má délku téměř 7 km. Je původním místem vylodění Portugalců na ostrově.

 

Zdroje: De Brito, P.: Kapverdy. Freytag a Berndt Praha 2015., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse a CC 3.0 Unported

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT

                Podnebí je tropické, ovlivněné pasátními a suchými větry vanoucími z afrického kontinentu. Teploty vzduchu jsou nižší než na africkém kontinentu, teploty moře jsou ale zároveň vyšší než na africkém pobřeží (při pobřeží je studený proud). Charakteristický je nedostatek srážek. Průměrné roční teploty jsou 24 až 25°C, teploty jsou vcelku vyrovnané v průběhu celého roku. Srážek je nejvíce přes léto (červenec až září), díky atlantskému monzunu. Pasátní větry vanou v průběhu celého roku, suchý a horký vítr z kontinentu vane od prosince do dubna. Na návětrných ostrovech je vítr silnější. Severovýchodní ostrovy jsou vlhčí a chladnější, na ostatních ostrovech je více horko a jsou vyprahlejší. Teplota moře v létě je 25°C, v zimě 20°C.

                Průměrné letní teploty v hlavním městě Praia na ostrově Santiago jsou 25 až 27°C, přes den bývá okolo 30°C, průměrné zimní teploty jsou 22 až 24°C. Ročních srážek je pouze 210 mm, většina spadne v létě, polovina všech ročních srážek pak v srpnu. Na ostrově Santo Antao jsou průměrné letní teploty 25 až 26°C, průměrné zimní 22 až 23°C. Roční srážky jsou různé dle polohy na ostrově, nejvyšší v horách ve vnitrozemí, 350 mm. Na pobřeží od 190 do 290 mm.

Praia, Santiago - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny) (en)

Santo Antao - průměrné teploty, srážky (mm), (en)

 

Zdroje: De Brito, P.: Kapverdy. Freytag a Berndt Praha 2015., Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org

OSTROVY

Kapverdy tvoří deset hlavních ostrovů. Rozlišují se návětrné ostrovy (leží severně): Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal a Boa Vista a závětrné ostrovy (leží jižně): Maio, Santiago, Fogo a Brava. Hlavní město Praia leží na ostrově Santiago.

Ostrov, rozloha km2, hlavní město

Santo Antão, 779 km2, Porto Novo

Sao Vicente, 227 km2, Mindelo

Santa Luzia, 34 km2, Ponta da Cruz

Sao Nicolaue, 380 km2, Ribeira Brava

Sal, 216 km2, Espargos

Boa Vista, 620 km2, Sal Rei

Maio, 269 km2, Vila do Maio

Santiago, 991 km2, Praia

Fogo, 476 km2, São Filipe

Brava, 67 km2, Nova Sintra

Kapverdy 390

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. O vízum je možno požádat na Velvyslanectví Kapverdské republiky v Berlíně, které má diplomatickou a konzulární příslušnost pro ČR, příp. na Velvyslanectví Kapverdské republiky v Lisabonu, resp. jinde. Občané ČR mohou také požádat o vízum na Honorárním konzulátu Kapverdské republiky v Praze nebo při příletu na letišti.

                Doklady. Ke vstupu na Kapverdy je vyžadován platný cestovní pas a vízum.    

                Měna. Escudo, CVE. 100 escud = 24 Kč (2018), aktuální kurz. Kreditní karty nejsou přijímány všude. Nejvýhodnější cizí měnou je euro (vůči němuž udržuje kapverdské escudo pevný směnný kurz), kterým je možno platit zejména v hotelech, ale i některých restauracích a na dalších turistických místech.

                Časové pásmo. UTC-1 (o dvě hodiny méně než je středoevropský čas)

                Bezpečnost. Bezpečnostní podmínky na Kapverdách jsou velmi dobré, země je politicky stabilní. Z hlediska bezpečnosti turistů je třeba dbát základních pravidel a dát pozor na své osobní věci. Při koupání v moři je nutno brát v úvahu často silné mořské proudy, které mohou být pro plavce nebezpečné.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Ostrovy jsou vulkanického původu. Vedle rozdělení na severní návětrné a jižní závětrné ostrovy, lze z hlediska povrchu rozdělit ostrovy na západní a východní. Západní ostrovy mají členitý reliéf, vrcholky hor dosahují 1 000, 2 000, a v případě ostrova Fogo i 2 829 m. Na ostrovech Santo Antao (nejvyšší bod 1 979 m), Sau Nicolau (1 304 m), Santiago (1 394 m) a Brava (976 m) dominují hory, horská údolí a strmé útesy. Vekou část ostrova Fogo (2 829 m) tvoří sopečná krajina. Naopak na východě ležící ostrovy Sal (nejvyšší bod 406 m), Boavista (390 m) a Maio (436 m) jsou rovinaté a písečné. Geologicky jsou nejstarší a jejich povrch byl erozí postupně zarovnán. Nejvyšší body ostrovů nepřesahují 500 m. Nachází se zde více pouštní krajina, písečné duny a solná jezera. Nejvyšší horou souostroví je vulkán Pico do Fogo na ostrově Fogo, 2 829 m.

                Vegetaci na ostrovech tvoří především stepi s trnitými keři. Rostou zde akácie, tamaryšky, datlovníky, fíkovníky i v Makoronésii endemický dračí strom.

Kapverdy 390

Zdroje: De Brito, P.: Kapverdy. Freytag a Berndt Praha 2015., Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001.

Mapa je pod licencí CC

Světové dědictví

           Kapverdy mají v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.

Odkazy

Britannica, Cabo Verde (en)

CIA World Factbook, Cabo Verde (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Kapverdy (cs)

Wikipedie, Kapverdy (cs)

Dokumenty

Kapverdské ostrovy (ČT, 2007)

Kapverdské ostrovy (ČT, 2002)

end faq

Share