logo

.


LESOTHO  Lesotho / Lesotho


Základní informace

Rozloha: 30 355 km2
Počet obyvatel: 1 962 000 (2018)
Hustota obyvatel: 64/km2
Úřední jazyk: sothština a angličtina
Obyvatelstvo: 99% Sothové
Náboženství: 80% křesťané, 20% lidové náboženství
Politický systém: král, vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 120 členů a senát - 33 členů
Hlavní město: Maseru (230 000)
Největší města: Mafeteng (60 000)

TOP MÍSTA

1. THABANA NTLENYANA

Lesotho Dračí horyflickr.com/photos/iancochrane_2011/9550361632

                Thabana Ntlenyana je s nadmořskou výškou 3 482 m nejvyšší horou Dračích hor. Je také nejvyšší horou Jižní Afriky a oblasti jižně od Kilimandžára. Thabana Ntlenyana leží na východě Lesotha, v blízkosti hranice s Jihoafrickou republikou, respektive provincií Kwazulu-Natal. Oblast Dračích hor na jihoafrické straně, východně od hory, je součástí přírodního světového dědictví UNESCO. Součástí světového dědictví je i Národní park Sehlabathebe, který leží 45 kilometrů jižně od Thabany Ntlenyany v Lesothu.

 

2. POHOŘÍ MALOTI

Maloti Mountainscommons.wikimedia.org/wiki/File:Maloti_Mountains_Village.jpg

                Pohoří Maloti se rozkládá ve střední a severní části Lesotha, severně od Centrálního pohoří. Hory tvoří vysoká náhorní plošina s vystupující zaoblenými vrcholy, místy se nachází hluboká údolí. Geologicky je pohoří tvořeno čedičem, pískovcem a břidlicí. V jižní části pohoří je druhý lesothský národní park Tsehlanyana. Oblast má nadmořskou výšku okolo 2 600 metrů, roste zde alpská flora, okolo 180 druhů krytosemenných rostlin. Charakteristické je aloe, podél potoků a říček rostou bambusy.

 

3. VODOPÁDY MALETSUNYANE

Maletsunyanefalls  3v  kopiecommons.wikimedia.org/wiki/File:Maletsunyanefalls.JPG

                Vodopád Maletsunyane se nachází ve středo-jižní části Lesotha na řece Maletsunyane, jižně od města Semonkong. Vodopád má výšku 192 metrů a je jedním z lesothských turistických cílů. Okolní hory dosahují výšek ke 3 000 metrům.

 

Zdroje: Zdroje: Pinchuck, T. a kolektiv: Jižní Afrika (Lesotho a Svazijsko). Rough Guides. 2. české vydání Jota 2007.; Wikipedia.org

Pozn.: Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Původními obyvateli Lesotha byli Sanové. Ti byli od 8. století vytlačováni bantuskými kmeny. Na počátku 19. století sjednotil jednotlivé menší jihovýchodní bantuské kmeny sothský náčelník. V následujících letech odolávali náporu Zulů, Matabelů a Búrů. V roce 1868 převzali ochranu nad oblastí Britové. Od roku 1966 je Lesotho samostatné království.

                Království je rozděleno na 10 okresů.

Turismus, visitlesotho.travel (en)

Seznam distriktů, Wikipedia (en)

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Lesotho je jedna z nejmenších afrických zemí ležící na jihu Afriky, oklopená Jihoafrickou republikou. Leží v horských oblastech. 80% země je výše než 1 800 m, nejnižší bod je 1 400 m, naopak nejvyšší hora Thabana Ntlenyana má 3 482 m. Nachází se v pohoří Maloti, na severovýchodě země. Pohoří Maloti je součástí Dračích hor, stejně jako Centrální pohoří a další pohoří na jihovýchodě Thaba Putsoa. Hlavní osídlení je na západě země, v „nižších“ polohách.

                V Lesothu pramení řeka Oranje. Řeky protékají údolími až 800 m hlubokými. Vegetaci země tvoří travnaté plochy bez stromů, s křovinatými porosty. Na vyšších plošinách jsou rašeliniště.

Lesotho fm 330

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 5. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 395.;, Wikipedia.org 

Mapa

Světové dědictví

           Lesotho má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní a přírodní památku.

Odkazy

Britannica, Lesotho (en)

CIA World Factbook, Lesotho (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Lesotho (cs)

Wikipedie, Lesotho (cs)

Dokumenty

Lesotho (ČT, 2013)

end faq

Share