logo

.


SÚDÁN  Súdán / as-Sudan


Základní informace

Rozloha: 1 861 484 km2
Počet obyvatel: 43 120 000 (2018)
Hustota obyvatel: 23/km2
Úřední jazyk: arabština, angličtina
Obyvatelstvo: 70% Arabové, 30% Núbijci, Zaghawové, Koptové
Náboženství: 97% muslimové
Politický systém: prezident, dvoukomorový parlament; sněmovna - 450 členů a Rada - 50 členů
Hlavní město: Chartúm (640 000)
Největší města: Omdurman (2 400 000)

TOP MÍSTA

1. POHOŘÍ MARRA

Marra Sudan 2vflickr.com/photos/nasamarshall/3812044597

                Marra je vulkanické pohoří na západě Súdánu. Nejvyšší vrchol, kaldera vyhaslé sopky Deriba (3 042 m), je nejvyšším vrcholem Súdánu a celého Sahelu. Pohoří má největší délku 170 km a šířku 80 km, rozkládá se na ploše okolo 1 500 km2. Deriba má základnu 5 až 8 km, v kráteru se v hloubce 300 až 600 metrů nachází dvě sladkovodní jezera. Kvůli nestabilní politické situaci v oblasti je pohoří méně známé a méně navštěvované.

 

2. PYRAMIDY V MEROE

Meroecommons.wikimedia.org/wiki/File:Meroe_S%C3%BCdfriedhof.JPG

                Meroe je zaniklé starověké město, hlavní město Núbie respektive království Kúš v letech 300 před naším letopočtem až 300 (našeho letopočtu). V oblasti se dochovaly rozvaliny paláců a chrámů a pyramidy núbijských králů. Meroe leží ve středo-východní části Súdánu, přibližně 200 km severovýchodně od hlavního města Chartúmu. Meroe bývá také označován jako ostrov – vytvořený řekami Nil, Atbarah a Modrý Nil. Oblast je od roku 2011 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

 

3. NÁRODNÍ PARK DINDER

masai lion 2vflickr.com/photos/reginahart/35844188793

                Dinder je nejstarší súdánský národní park, byl založený v roce 1935. Leží na jihovýchodě země, na hranicích s Etiopií, má rozlohu 10 000 km2. Park se nachází v přechodné oblasti mezi Sahelem a Etiopskou vysočinou. Je pojmenován podle sezónní řeky Dinder. Krajinu tvoří stromová savana, lužní lesy a sezónní řeky. V parku žije 27 druhů velkých savců, například lev východoafrický, levhart africký nebo gepard súdánský. Dále zde žije 160 druhů ptáků a okolo 30 druhů ryb.

 

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Od 3 000 do 1 000 před naším letopočtem bylo dnešní území Súdánu pod vlivem Egypta. V 9. století před naším letopočtem existoval na území Súdánu Kúšitský stát. Od 4. století našeho letopočtu zasahovala na západ Súdánu Ghanská říše. Od 6. století ovládali Súdán křesťanští monarchová. V 7. století vystřídala na západě Súdánu Ghanskou říši Songhajská říše. Od 13. století začal do Súdánu ze severu pronikat islám. Songhajskou říši na západě vystřídala ve 13. století říše Mali a koncem 16. století marocký sultán. Od počátku 16. století pronikaly také na území Súdánu z jihu africké kmeny. Od roku 1820 až do vyhlášení nezávislosti v roce 1956 ovládali území Súdánu Egypťané a Britové.

                Pod egyptsko-britskou nadvládou se Súdán skládal z 8 provincií. V současnosti tvoří Súdán 18 států, které se dále dělí na 133 departementů. Největší rozlohou je Severní stát (Severní Núbie) s 350 000 km2.

Turismus, sudanembassy.org (en)

Seznam států, Wikipedie (en)

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. O vízum je možno požádat na Velvyslanectví Súdánu se sídlem ve Vídni. Každý individuální návštěvník Súdánu se musí zaregistrovat v průběhu 7 dní na oddělení cizinecké policie Ministerstva vnitra Súdánu. V případě pobytu v hotelu plní ohlašovací povinnost ubytovací zařízení

                Doklady. Pro vstup do Súdánu je vyžadován cestovní pas s dobou platnosti nejméně šest měsíců ode dne požádání žádosti o vízum.   

                Měna. Libra, SDG. 1 súdánská libra = 0,50 Kč (2018), aktuální kurz

                Časové pásmo. UTC+2 (o hodinu více než středoevropský čas)

                Bezpečnost. Základní odlišností Súdánu od evropských států je islámské náboženství. Muslimové jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání, zejména dívek, které by zcela určitě mělo být oproštěno od krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů a podobně. Dále je třeba připomenout absolutní nevhodnost pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některých v Evropě běžných společenských projevů, jako vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd. Súdán v současné době není zemí, která by byla nakloněna cestám individuálních turistů. Stále na většině území panuje napjatá situace (jedná se o jih - Nuba Mountains, západ - Dárfúr i východ země - Red Sea State), která zcela vylučuje podnikání cest do vzdálenějšího okolí od Chartúmu. Z bezpečnostního hlediska je považováno za přijatelné pouze nejbližší okolí hlavního města.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Střední až východní částí Súdánu protéká, ve směru od jihu k severu, řeka Nil se svými přítoky. Okolo Nilu je rozlehlá plochá krajina, na západě i na východě ohraničená náhorními plošinami (500 až 1 000 m). Na jihovýchodě je soutok Bílého a Modrého Nilu (zde leží hlavní město Chartúm a několik dalších měst). Více jak třetinu území Súdánu (severní část) zaujímá poušť. Na severozápadě leží Libyjská poušť, na severovýchodě Núbijská poušť. Núbijská poušť je na východě oddělená od pobřeží Rudého moře Rudomořským pohořím (nejvyšší bod Jabal Oda, 2 259 m, délka pohoří je více jak 500 km od severu k jihu). Při pobřeží Rudého moře se rozkládá úzká pobřežní nížina. Na západě země, při hranicích s Čadem, leží Pohoří Maraah s nejvyšším vrcholem země (Deriba, 3 042 m). Jižní hranici země tvoří menší Pohoří Moro, jihovýchodní hranice pak výběžky Etiopské vysočiny. Vegetaci jižní části země tvoří suché a trnité savany.

Sudan fm

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org

Mapa zobrazuje území i s Jižním Súdánem

Světové dědictví

           Súdán má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                Súdán má čtyři národní parky. Rozkládají se na ploše 24 770 km2, což je 1,3% rozlohy země. Nejstarší súdánský národní park byl založený v roce 1935.

Seznam národních parků a chráněných území, Wikipedia (de)

Národní park, rozloha km2, rok založení

Dinder, 10 000 km2, 1935

Lantoto, 760 km2, 1976 (2003)

Radom, 12 510 km2, 1980

Suakin, 1 500 km2 

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Sudan (en)

CIA World Factbook, Sudan (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Súdán (cs)

Wikipedie, Súdán (cs)

Dokumenty

Merojský ostrov (ČT, 2012)

Soutok Modrého a Bílého Nilu (ČT, 2012)

end faq

Share