logo

.


TÁDŽIKISTÁN  Tádžikistán / Cumhurii Tocikiston


Základní informace

Rozloha: 143 100 km2
Počet obyvatel: 9 127 000 (2019)
Hustota obyvatel: 59/km2
Úřední jazyk: tádžičtina (perský, indoíránský, respektive indoevropský jazyk)
Obyvatelstvo: 80% Tádžikové, 15% Uzbekové
Náboženství: 87% sunnitští muslimové, 5% šíitští muslimové
Politický systém: prezident, vláda, dvoukomorový parlament (Majlisi Oli); poslanecká sněmovna - 63 členů a Národní shromáždění - 34 členů
Hlavní město: Dušanbe (679 400)
Největší města: Hugand (165 000)

TOP MÍSTA

1. PAMÍR

Pamir mflickr.com/photos/13523064@N03/7493107134

                Pohoří Pamír se rozkládá na východě Tádžikistánu a zaujímá přibližně třetinu rozlohy celé země. Dále východně zasahuje na území Číny a částečně na jihozápadě i na území Afghánistánu (největší část Pamíru leží na území Tádžikistánu). Pamír je třetím nejvyšším pohořím na světě, nejvyšší hora Kungur Tagh (7 649 m) leží v Číně. Na tádžickém území je nejvyšší horou Ismoil Somoni (7 495 m). Na severu Pamír odděluje od Zaalajského pohoří (náležící k pohoří Ťan Šan) Alajské údolí, na jihu od pohoří Hindúkuš Vachanský koridor. Horské hřbety Pamíru jsou pokryty ledovci, největší je ledovec Fedčenko (délka 77 km, plocha okolo 700 km2). Mezihorské plošiny leží v nadmořské výšce 3 500 až 4 000 m. Pohoří je bezlesé. V nižších polohách jsou stepi, kamenné pouště a louky. Od roku 1992 je 26 000 km2 pohoří Pamíru (většina pohoří na území Tádžikistánu) součástí Tádžického národního parku. V roce se 2013 se tento park stal součástí přírodního Světového dědictví UNESCO.

 

2. POHOŘÍ FAN A JEZERO ISKANDERKUL

Fann Mountains 560commons.wikimedia.org/wiki/File:Fann_Mountains_-_lake.jpg

                Pohoří Fan leží na západě Tádžikistánu. Nachází se mezi severně ležícím Zerevšanským pohořím a jižně ležícím Hissarským pohořím. Fan má řada vrcholů nad 5 000 metrů, nejvyšší hora pohoří je Čimtarga (5 489 m). Místy terén naopak klesá na 1 500 m. Pohoří je známé svými jezery. K hlavním náleží Alaudinská jezera, jezero Kulikalon a především jezero Iskanderkul. Iskanderkul obklopené horami leží v nadmořské výšce 2 195 m, má rozlohu 3,4 km2 a největší hloubku 72 m.

 

3. ISTARAVŠAN

Istarawshan 640commons.wikimedia.org/wiki/File:Bunjikath,_Tajikistan_(494459).jpg

                Istaravšan je jedno z nejstarších měst v regionu, má historii okolo 2 500 let. Leží na severozápadě Tádžikistánu, na severním úpatí Turkestánského pohoří. Město má okolo 60 tisíc obyvatel. K hlavním památkám náleží mešita Kok Gumbaz z 16. st., Abdulatifova medresa nebo městská brána Mug Teppe.

 

Zdroje: Ibbotson, S., Lovell-Hoare, M.: Tajikistan. Bradt Travel Guides 2013.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC 3.0 Unported

REGIONY

                Tádžikistán se skládá ze 4 regionů a hlavního města. Čtyři regiony tvoří dvě provincie, jedna autonomní oblast a jedna regionální republika.

Turismus, traveltajikistan.tj (en, rs, es, de)

Region, rozloha km2, hlavní město

Sugd (1), 25 400 km2, Chudžend

Centrální Tádžikistán (2), 28 600 km2, Dušanbe

Chatlonský region (3), 24 800 km2, Kurgonteppa

Horský Badachšán (4), 64 200 km2, Chorog

Dušanbe, 100 km2

Tádžikistán

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Pro cestování do Tádžikistánu musí být čeští občané vybaveni vízem. Tádžické vízum je možno získat na velvyslanectvích Tádžikistánu například v Berlíně nebo ve Vídni. Víza je také možno získat při příletu na letišti v Dušanbe.

Doklady. Občané ČR mohou cestovat do Tádžikistánu pouze s platným cestovním dokladem opatřeným platným tádžickým vízem. Cestovním dokladem se rozumí cestovní pas, diplomatický pas nebo služební pas. Platnost dokladu musí o 6 měsíců přesahovat platnost víza.

Měna. Somoni, TJS. 1 somoni = přibližně 2,50 Kč (2019), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC+5 (o 4 hodiny více než středoevropský čas)

Bezpečnost. Jakkoli je celková bezpečnostní situace v Tádžikistánu nyní stabilizovaná, nelze vyloučit pronikání extremistických skupin, jejichž činnost je spojena s obchodem s narkotiky, z Afghánistánu na tádžické území. V posledních dvou letech si střety bezpečnostních složek s těmito skupinami vyžádaly více než 100 obětí na životech. V příhraničních oblastech u hranic s Afghánistánem, Uzbekistánem a Kyrgyzstánem důrazně doporučujeme nesjíždět z cesty, protože tyto oblasti jsou mimo silnice zaminovány a ne všechna minová pole jsou označena. V hlavním městě Dušanbe je bezpečnostní situace relativně dobrá.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

            Země má vysokohorský reliéf, polovina území Tádžikistánu leží v nadmořské výšce vyšší než 3 000 metrů, pouze 7% povrchu leží pod 1 000 metrů. Celý východ a jihovýchod země zaujímá pohoří Pamír (nejvyšší hora Ismoili Somoni, 7 495 m), v nejvyšších oblastech pohoří leží ledovce. Západní směrem navazují na Pamír Zaalajský hřbet (7 134 m) a Zeravšanské pohoří (nad ním je ještě Kuraminský hřbet, západní výběžek pohoří Tjan-šan, 3 769 m). Tyto pohoří rozdělují západní část země na níže položené údolní oblasti severozápadu a jihozápadu. Na severozápadě v oblasti Ferganské doliny se nachází Kajrakkumská přehradní nádrž (513 km2). Na jihozápadě se rozkládají údolní nížiny Zeravšan a Vachše.

Nad 2 400 metrů se vyskytují stepi a horské louky. V nižších polohách rostou listnaté lesy s převahou ořešáku.

 Tádžikistán fyzická mapa

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa

Světové dědictví

Tádžikistán má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.

Odkazy

Britannica, Tajikistan (en)

CIA World Factbook, Tajikistan (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Tádžikistán (cs)

Wikipedie, Tádžikistán (cs)

Statistický úřad, stat.tj (en)

end faq

Share